Czarny Dunajec

Czarny Dunajec to wioska położona w województwie małopolskim, a dokładniej w powiecie nowatorskim. Jest siedzibą gminy o takiej samej nazwie, której częścią są również Chochołów, Ciche, Czerwienne, Dział, Koniówka, Odrowąż, Piekielnik, Pieniążkowice, Podczerwone, Podszkle, Ratułów, Stare Bystre, Wróblówka oraz Załuczne. Ziemia czarnodunajecka znajduje się około 80 km od Krakowa i leży pomiędzy Nowym Targiem, Jabłonką, Rabą Wyżną oraz Witowem i Kościeliskiem. Warto dodać, że 7-kilometrowa część gminy od strony południowo-zachodniej stanowi granicę ze Słowacją. Przejście graniczne mieści się w Chochołowie i nazwane jest Chochołów-Sucha Hora.

Region geograficzny Czarnego Dunajca to Kotlina Nowatorska, zaś historyczno-etnograficzny to Podhale, znane i bardzo lubiane przez turystów z całego świata tereny. Nie można zapomnieć, że Czarny Dunajec leży nad rzeką ? oczywiście Czarny Dunajec. Wycieczkowicze przybywający do miejscowości mogą zażywać kąpieli i wesoło biwakować na brzegu rzeki, co jest niewątpliwą atrakcją wakacyjną. Co więcej, Polski Związek Wędkarski pozwala na wykupienie jednodniowej karty wędkarskiej, z czego z pewnością ucieszą się zapaleni wędkarze. Miejscowość mieści się na lewym brzegu rzeki, a dokładniej w samej osi śródgórskiej Kotliny Podhalańskiej.

W malowniczym otoczeniu u stóp Tatr leży urokliwa miejscowość Czarny Dunajec. Chociaż nie jest tak popularna jak Zakopane czy Bukowina Tatrzańska, to skrywa naprawdę wiele ciekawych atrakcji i wartych zobaczenia miejsc.

Najlepiej poznać je spacerując i podziwiając malownicze scenerie Czarnego Dunajca. Wioska położona jest na płaskowyżu, co pozwala bez problemu cieszyć się pięknym widokiem tatrzańskich szczytów. Zaś rozległe torfowiska potrafią zachwycić rzadkimi okazami fauny i flory. Można tutaj spotkać jelenia, dzika, lisa łosia oraz wilka a także podziwiać rosnące storczyki, żurawinę czy rosiczkę. Naszą uwagę zwróci też z pewnością krystalicznie czysta rzeka o nazwie takiej samej jak prezentowana miejscowość ? Czarny Dunajec. Kąpiel i biwakowanie to prawdziwe wakacyjne przyjemności. Jednak szczególnie interesująca będzie dla zapalonych wędkarzy. Działa tutaj Polski Związek Wędkarski Czarny Dunajec, który pozwala na wyrobienie jednodniowej karty wędkarskiej. Smaczna, pachnąca rybka znajdzie się wieczorem na naszym talerzu. Spacerując po Czarnym Dunajcu możemy także zajrzeć do parafii pw. Najświętszej Trójcy, którą założono już w 1552 roku. Początkowo był to mały drewniany kościółek, ale po pożarze w 1787 został odbudowany, a prace ostatecznie zakończono dopiero w 1871 roku.


Urząd Gminy
Czarny Dunajec

ul. Piłsudskiego 2
34-470 Czarny Dunajec

tel.: 182613540
fax: 182613530

e-mail: gmina@czarny-dunajec.pl
www.czarny-dunajec.pl