Szczawnica

Szczawnica jest malowniczą miejscowością zlokalizowaną wśród gór, na południu Polski - rozdziela Pieniny Małe i Beskid Sądecki, a sama położona jest w urokliwej dolinie Grajcarka. Od Krakowa dzieli ją tylko 110 km, a w bliskiej odległości znajduje się Nowy Targ, Nowy Sącz czy Rabka-Zdrój.

Dzięki swojemu położeniu Szczawnica to doskonała baza wypadowa w pobliskie góry, do Słowacji czy w inne urokliwe miejsca znajdujące się w okolicy. Samo miasto znajduje się na wysokości ok 500 m n.p.m., a większą jego część pokrywają lasy. Górskie otoczenie, wielość źródeł wód mineralnych oraz duże nasłonecznienie przy niskiej ilości opadów sprawia, że wytwarza się tam jedyny w swoim rodzaju mikroklimat.

Turystów z pewnością zachwyci to, że Szczawnica znajduje się bardzo blisko Pienińskiego Parku Narodowego, Popradzkiego Parku Krajobrazowego, Pienap położonego na Słowacji oraz przełomu Dunajca. Malownicze widoki, świeże powietrze i cisza to gwarancja pobytu w tym miejscu. Północna część Szczawnicy otoczona jest pasmem Radziejowej (984 m), a od południa Małymi Pieninami ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052 m). Przy ujściu doliny odnaleźć można Pieniny z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m).

Szczawnica to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych i wypoczynkowych w Polsce.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Atrakcje turystyczne w Szczawnicy są jedną z rzeczy, które corocznie przyciągają wielu turystów. Jest to miejsce idealne dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Do wyboru odwiedzających są m.in.:

    trasy rowerowe,
    spływy kajakowe
    rafting,
    jazda konna,
    korty tenisowe,
    baseny,
    stoki narciarskie,
    wycieczki górskie,
    wędkarstwo,
    park linowy,
    kursy latania na paralotni,
    i wiele innych.

Sprzęt potrzebny do tych sportów można wypożyczyć na miejscu. Szczawnica jest doskonałą bazą wypadową dla narciarzy i amatorów wędrówek po górach. W mieście mają swój początek różne szlaki turystyczne, które prowadzą do tras na Palenicę, Jarmutę, Wąwóz Homole, Bryjarkę, Bereśnik, Dzwonkówkę, Prehybe, Czerwony Klasztor, Sokolicę, Trzy Korony czy Wąwóz Szopczański. Są zróżnicowane pod względem trudności, przez co nawet osoby z dziećmi będą mogły wybrać się na wycieczki.

W Szczawnicy odnaleźć można także kolejkę krzesełkową na Palenicę, wybrać się na spływ tratwami na przełomie Dunajca, a w ziemie pozjeżdżać na nartach. Trasy narciarskie dostosowane są do różnych poziomów umiejętności, w tym także dla osób zaawansowanych. Docenią one sztucznie śnieżoną trasę na Palenicy, z homologacją FIS. Ponadto istnieje możliwość jazdy na snowboardzie i wiele innych atrakcji w samej Szczawnicy, jak i w jej okolicach.
Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym, co znaczy, że w jej obrębie istnieją dobroczynne dla zdrowia źródła wód mineralnych i klimat, który pomaga w łagodzeniu i leczeniu wielu chorób. Zapraszamy wszystkie osoby zmagające się z schorzeniami, takimi jak: choroby dróg oddechowych, nieżyt żołądka, zaparcia, skaza moczowa, miażdżyca tętnic, wysoki poziom cholesterolu i osteoporoza. Zaplecze medyczno-uzdrowiskowe jest na wysokim poziomie i zapewnia wszystkim kuracjuszom doskonały wypoczynek i skuteczną rehabilitację. Kto raz skorzystał z możliwości, jakie oferuje Szczawnica, z chęcią wraca ponownie.

Zapraszamy wszystkich do zapoznanie się z historią i dokładną ofertą Szczawnicy i okolic, bazą noclegową i wszystkimi informacjami pomagającymi w zaplanowaniu urlopu, wypoczynku czy wycieczki.

Urząd Miasta i Gminy
Szczawnica

ul. Szalaya 103
34-460 Szczawnica

tel.: 182622203, 182622462, 182622514
fax: 182622530

e-mail: miasto@szczawnica.pl
www.szczawnica.pl