Kamienica

Kamienica - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, będąca siedzibą gminy Kamienica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Miejscowość zamieszkana przez Białych Górali. Dawniej również jako Kamienica koło Łącka.

Historia:
Kamienica została lokowana w 1330 na obszarze nieurodzajnych lasów, aby zwiększyła się z nich korzyść dla klasztoru Klarysek, jak wynika z wystawionego w tym roku dokumentu lokacyjnego podpisanego przez ksienię klasztoru Katarzynę Odolany. Próby przeniesienia lokacji na okres wcześniejszy, tj. na 1297 (lokowana jakoby przez Gryfinę, wdowę po Leszku Czarnym), jak również twierdzenia, że wcześniejsza wieś przed Kamienicą rzekomo nosiła nazwę Przebyta, czy też Prezbita nie znajdują uzasadnienia w tekstach źródłowych. Dla zapewnienia dobrego rozwoju nowym osadnikom nadano 18-letni okres wolnizny od wszelkich powinności, opłat i obciążeń na rzecz klasztoru. Kamienica, przez kilka wieków należała do klasztoru Klarysek w Starym Sączu. Po konfiskacie dóbr zakonnych w 1782, władze austriackie przekazały wieś w zarząd rodzinie Szalayów ze Szczawnicy.

Turystyka:
Położenie Kamienicy w dolinie między Beskidem Wyspowym i Gorcami, czyni z miejscowości doskonałą bazę wypadową na teren tych gór.

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny niebieski - z rynku w Kamienicy, przez dolinę Ochotnicy na Lubań i dalej na tzw. Snozkę (Przełęcz Snozka) w Kluszkowcach do Czorsztyna, przez Zbludzę na szczyt Modyni i przez przełęcz Ostra-Cichoń do Limanowej
szlak turystyczny czerwony - z Kamienicy do Szczawy przez Zbludzkie Wierchy.
szlak konny - szlak konny - oznaczony na pomarańczowo, prowadzi z Kamienicy na szczyt Gorca, następnie na Turbacz i Mogielicę i z powrotem do Kamienicy.
Zabytki
pałac w Kamienicy - zbudowany w latach 1830-1840, murowany, parterowy, wzniesiony w stylu późnoklasycystycznym, z czterospadowym dachem, kolumnadą pośrodku i dwoma piętrowymi skrzydłami.
park przypałacowy - z pięknym starodrzewem, wśród którego znaleźć można m.in. tuje, sosny wejmutki, limba, choina kanadyjska, dąb czerwony, świerk bałkański i wiele drzew pospolitych. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
XIX-wieczny dwór murowany, nakryty czterospadowym dachem gontowym.
cmentarz parafialny z zabytkową kaplicą rodziny Szalayów i grobami partyzantów i ofiar represji hitlerowskich.
Izba Regionalna.


Urząd Gminy Kamienica
34-608 Kamienica 420

sekretariat: 18 3323004, 18 3323025
fax: 18 3323051