Jordanów miejska

Jordanów - gmina miejska w województwie małopolskim, w powiecie suskim, siedziba gminy wiejskiej Jordanów. Położone jest nad rzeką Skawą w Kotlinie Rabczańskiej u południowych podnóży Beskidu Makowskiego.


Sąsiednie gminy: Bystra-Sidzina, Jordanów, Raba Wyżna

Zabytki

Kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej projektu Jana Sas-Zubrzyckiego z 1912?1913 r.,
ratusz miejski zlokalizowany na środku jordanowskiego rynku, wybudowany z cegły wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego,
zajazd Poczekaj przy ul. Kolejowej 10, pochodzący z początku XVIII w.
dwór drewniany z 2. poł. XVIII w. (Jordanów-Chrobacze),

Historia
Miasto zostało lokowane w 1564 r. przez Wawrzyńca Spytka Jordana z Zakliczyna na terenie wsi Malejowa. Nazwa miasta wywodzi się od nazwiska założyciela. Osada położona była przy skrzyżowaniu szlaków: z Krakowa i Wieliczki (trakt solny) przez Myślenice na Orawę i Węgry oraz szlaku doliną Skawy na historyczny Śląsk. W 1581 r. Jordanów uzyskał prawo dorocznych jarmarków, które w XVII w. stały się znane w południowej części Korony. Sprzedawano tu bydło, płótno oraz sól.

W XIX w. miasto nieco podupadło i miało charakter raczej rolniczy. Liczba mieszkańców ledwie przekraczała tysiąc mieszkańców. Wśród nich Żydzi, z których część należała do miejscowej gminy wyznaniowej żydowskiej.

W latach 20. XX w. do miasta przyłączono sąsiednią wieś Malejową oraz przysiółki Chrobacze i Mąkacz. Tym samym liczba ludności przekroczyła trzy tysiące.

W 1939 r. okolice Jordanowa były miejscem walk 10. Brygady Kawalerii oraz miejscowej ludności z wojskami niemieckimi. Miasto zostało silnie zniszczone w czasie II wojny światowej.

Urząd Miasta
34-240 Jordanów
Rynek 1
e-mail: miasto@jordanow.pl